Jazyk/Language -

Fórum

Co je to Fórum ?

„Je internetová stránka, kam lidé vkládají své názory a reakce a ty se následně na stránce zobrazují.“


Fórum nebo-li internetová diskuze se využívá skoro na každé webové stránce nebo nějakého projektu, kde je vhodné fórum umístit. Avšak fóra nemusí být pouze diskuze, kde uživatel na nějakou otázku odepíše třeba až za několik týdnů/měsíců, fórem se také rozumí tzv. 'chat' ve kterém si uživatelé dopisují v poměrně krátkém čase (několik sekund) a reakce jsou tedy okamžité. Na fórech si uživatelé slovník nevybírají, vyhrožují policií, "rvačkou" a tak se jejich diskuze může strhnout v dlouhou hádku, která nemá konce. Uživatelé si totiž myslí, že je nikdo na diskuzi nemůže vystopovat a že jsou anonymní, ale jsou na omylu. Pomocí tzv. IP adresy lze zjistit přibližné místo, kde se uživatel nachází, vystopovat ho můžete třeba na webu koutas.cz

Typy fóra

Internetové diskuze rozdělujeme na pár typů podle jejich účelu a jsou to :

  • Článková/stránková diskuze - Tato diskuze slouží jako recenze k danému článku nebo produktu, uživatel může ohodnotit a doporučit článek ostatním uživatelům. Na Webedly se diskuze vyskytuje pod každým článkem.
  • Návštěvní kniha - V této diskuzi mohou uživatelé, které přijdou na novou stránku (obvykle webové stránky osobní) zanechat zprávu, ohodnocení nebo nějaké doporučení.
  • Otázky a odpovědi - Je diskuze, kde na otázky obvykle odpovídá majitel nebo zástupci daného projektu. Existují také diskuze kde si na otázky odpovídají i sami uživatelé.
  • Chat - Komunikace dvou nebo více osob probíhající v realném čase a reakce je většinou okamžitá.
  • Diskuzní fórum - Součástí rozsáhlého diskuzního projektu, uživatel může vytvářet záložky s jeho otázkou a ostatní uživatelé mu na ni odpovídají. Vytvoří se stránka s tématem, která je řazena, srovnávána právě podle témata, hodnocení a různých kritérií diskuze uživatelem vytvořené.

Chování a zvyklosti ve fórech

Většina internetových diskuzí se snaží o dodržování tématu diskuze uživatelem nebo správcem fóra vytvořené. Diskuze o jiném tématu než bylo zadáno majitel fóra obvykle smaže nebo uzavře. To samé je také s vulgaritou a tzv. Flame war které už překločili hranici snesitelnosti a uživatelům nic nového nepřinese. Šíření, propagování reklam, které se tématu netýkají je v mnoha diskuzích také zakázané, mohou však být vkládány odkazy na webové stránky, které s tématem souvisí.

Příklady českých internetových fór

  • Fórum živě - Fórum spíše o technických tématech jako jsou : počítače, mobily, auta...
  • War fórum - Zde se nachází témata o filmech, hudby, knihách...
  • Airways fórum - Diskuze o cestování, prodeji letenek, letadlech...
  • Maminka diskuze - Diskuze pro maminky týkající se například o péči novorozeňat atd...

Shrnutí

Fórum nebo-li internetová diskuze je internetová stránka kam uživatelé mohou vkládat své názory, reakce které se následně zobrazují adalší uživatelé na ně mohou reagovat buď okamžitě (Chat) nebo až za pár měsíců či dnů (diskuzní fórum tak, jak ho známe). Vyjadřování a celkově slovník uživatelů je na většině fór vulgární a konají se kvůli tomu flame wary, které znepříjemňují ostatním uživatelům přístup k informacím, které hledají. Majitelé internetových diskuzí se snaží vytlačit právě tyto vulgarity nebo nesrovnalosti v tématu diskuze a smažou je, nebo nastaví filtr sprostých slov. Fóra na internetu jsou tedy poměrně užitečná a lze zjistit na nich plno dalších užitečných informací, které jste hledali i přes hádky, které se v nich dějí.


Zpět

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich