Jazyk/Language -

E-mail

Co je to E-mail ?

„E-mail je služba pro posílání textových zpráv s možností příloh.“


Pomocí e-mailu můžeme posílat textové zprávy a také přílohy po internetu pomocí protokolu SMTP. E-mail se česky nazývá elektronická pošta a může ji vlastnit každý uživatel internetu zdarma. E-mail vyniká svojí rychlostí dodání pošty, pošta z druhého konce světa dojde k vám během několika minut a nic vás to stát nebude. Avšak e-mail má také pár nevýhod, přes tuto službu se dají šířit velice snadno viry, u kterých někdy stačí otevřít přílohu nebo i poštu samotnou. U elektronické pošty však také ještě není vyřešena otázka zabezpečení a tak se nedoporučuje posílat důvěrnější informace.

E-mailová adresa

Každy uživatel e-mailové služby musí mít pro příjem zpráv svojí e-mailovou adresu, která slouží jako identifikace e-mailové schránky. Mezi nejvíce oblíbené jsou servery, které nabízejí e-mailovou schránku zdarma a to jsou například : Seznam.cz, Centrum.cz, GMail.com. Tvar E-mailové adresy vypadá pokaždé jinak (záleží, u koho ji máte vytvořenou), například mám zaregistrovanou e-mailovou adresu u Seznam.cz, tak má adresa bude vypadat takto - jmeno@seznam.cz nebo jmeno@email.cz. Variant je spousta avšak se v e-mailové adrese opakuje jeden znak který se nazývá 'zavináč' @ a slouží k oddělení jména od názvu stroje (@seznam.cz).

Spamy a podvody

Spamy a podvody jsou na internetu poměrně známá věc, u e-mailu je to nevyžádaná a obtěžující pošta tzv. Spam. Do spamu spadá taková pošta jako jsou reklamy, formuláře, inzeráty, nabídky a jiné. Spamerovi stačí k odeslání stovky až milióny spamů pouhé internetové připojení a laciná e-mailová služba, mezi spamy se šíří také poměrně nebezpečné podvody jako jsou falešné žádnosti od banky, které vás vyzývají nějakou platbou nebo to jsou zprávy s přílohami a obvykle obsahují viry nebo různá 'lákadla' jak z vás dostat osobní informace a zneužít je.

Jak se chránit před podvody

Před podvody se můžete chránit pomocí nastavení filtrů, který nalezne dannou e-mailovou adresu a automaticky zprávu s touto adresou přesune do složky spamu kde tato zpráva bude po 30 dnů odstraněna. Dalším zpusobem jak se chránit je být opatrný/ná a ověřit, zda adresa u podvodné pošty je opravdu důvěryhodná (fakturace@starnet.cz vs fakturace@seznam.cz). Dalším způsobem ochrany je tvar e-mailové adresy, kterou dokáže přečíst jen člověk např.: "jméno zavináč seznam tečka cz" nebo "jméno AT seznam DOT cz". Robot nemůže vaši emailovou adresu v tomto tvaru rozpoznat a zpracovat ji bude moci jen člověk, v dnešní době se už začínají objevovat programy, které už dokáží rozpoznat alespoň část vaší adresy v tomto tvaru.

Něco pro Geeky

Důležitou součástí pro odesílání a příjem zpráv jsou tzv. protokoly, které právě toto zajišťují. Tady je více o nich :

SMTP

Simple Mail Transfer Protocol je internetový protokol který zajišťuje přenos zpráv mezi odesílatelem a adresátem. Zpráva bude odeslána do e-mailové schránky adresáta ke které může libovolně přistupovat pomocí dalších protokolů POP3 nebo IMAP. Protokol funguje na protokolu TCP s portem 25, například adresa SMTP seznamu je : smtp.seznam.cz s portem TCP 25 nezabezpečeného připojení a TCP 465 zabezpečeného připojení. Formát zprávy obvykle obsahu tělo a hlavičku zprávy, lze ke zprávě přidat také přílohu a v případě chybě serveru nebo zaneprázdnění může dojít k dočasné chybě, server se znovu pokouší odeslat zprávu a pokud se zprávu po nějaké době nepodaří odeslat, přijde doručovateli zpráva s chybou.

POP3

Post Office Protocol umožňuje uživateli stáhnout emailovou zprávu ze vzdáleného serveru do lokálního emailového klienta. Ze vzdáleného serveru lze stáhnout zprávy, které uživatel číst nechce nebo také spam. Avšak většina POP3 serverů umožňuje stáhnout pouze hlavičky zpráv a umožňuje výběr, kterou zprávu stáhnout celou. POP3 narozdíl od IMAP neumožňuje přímou práci se zprávami na serveru, ale stahuje je celé na lokální disk a poté jsou ze serveru smazány.

IMAP

Internet Message Access Protocol umožňuje nejen stahování e-mailů ze serveru na lokální disk, ale také umožňuje s nimi pracovat na vzdáleném serveru. Lze k emailovému účtu přistupovat z různých počítačů nebo mobilních zařízení, provedete-li jakoukoli úpravu na jednom zařízení, tak tuto změnu uvidí i jiné zařízení připojené na stejný účet. IMAP je tedy výhodnější řešení než POP3, protože POP3 pracuje se zprávami na lokálním uložišti (po stažení), zatímco IMAP pracuje buď na lokálním uložišti (po stažení) nebo na serveru, nabízí se zde tedy možnost zálohy e-mailu na serveru a ušetříte zde místo za e-maily, které nepotřebujete vidět.

Shrnutí

Pomocí E-mailu můžeme odesílat zprávy a přílohy, umožňují to právě protokoly SMTP, POP3 a IMAP, bez kterých by zprávu nebylo možné odeslat. I na e-mailu existuje spousta nebezpečných zpráv v podobě spamu či podvodů, které se na první pohled tváří důvěryhodně a je nutné je ověřovat.E-mailové zprávy jsou přijímány pomocí adresy ve tvaru jmeno@emailováslužba.cz kde důležitou součástí v této ukázce je 'zavináč' @ který odděluje jméno od názvu stroje. E-mail je poměrně důležitou součástí internetu, bez které by jsme se v dnešní době neobešli, přeci je lepší zprávu odeslat pomocí e-mailu než obálky se zprávou jejíž doručení na druhý konec světa by trvalo věčnost.


Zpět

„Vždy odpouštějme svým nepřátelům, nic je nedokáže víc rozzuřit.“ Oscar Wilde