Jazyk/Language -

Databáze

Co je to Databáze ?

„Databáze je propracovaný systém pro ukládání dat a jejich následné zpracování.“


Databáze je schopna uchovat a zpracovat různé záznamy, které jsou mezi sebou propojeny pomocí klíčů. Databáze s daty pracuje chronologicky a dokáže je třídit do jednotlivých "šuplíků". Do databáze zasahují i různé nástroje, nebo také lidé, které buď pravidelně nebo v různý čas data mění, mažou, vytvářejí a ještě s nima nějak pracují. Aplikace, ve kterých můžete vytvářet tabulky a pracovat s nimi jako v databázi se nazývá Excel, který je součástí kancelářského balíku Microsoft Office.

Pár důležitých pojmů

Pokud chcete vytvořit nějaké záznamy do databáze, musíte vědět následující :

Data

Data nebo-li údaje jsou v informačních technologiích nějaké informace určené ke zpracování například databází. Ukládají se do operační paměti v počítači nebo na přenosná média (CD,DVD,Flash disk) a zde jsou zapsána pomocí bajtů (byte), dále, jak už zde bylo zmíněno, s nimi můžeme různě pracovat (upravovat, mazat, vytvářet). Druhy dat (Datové entity) jsou objekty v databázi, které určují jak a co data budou uchovávat za druh informací.

  • Číselný - Ukládá číselný typ informací s celým či reálným číslem, nebo s desetinnou čárkou.
  • Textový - Ukládá řetězec znaků, který obvykle dosahuje maximální déky 255 znaků.
  • Logický - Ukládá tzv. logické hodnoty, které vlastní hodnoty Ano/Ne (True, False) a rozhodují o pravdivosti.
  • Datumový - Slouží pro uložení datumu a času.

Primární klíč

Je atributem, jehož hodnota nabívá číslem a v každém záznamu je jedinečná . Nesmí obsahovat nulovou hodnotu (NULL) a v každé tabulce by měl být pouze jeden primární klíč, primárním klíčem může být třeba číslo u výrobku, rodné číslo a jiná jedinečná čísla.

Další pojmy

  • Atribut - Je sloupec v tabulce, ke kterému lze přiřadit záznamy.
  • Záznam - Jsou jednotlivé řádky v tabulce, které přijímají čísla, text a datum. Záznamy jsou umístěny v atributech.
  • Cizí klíč - Atribut, který je v jiné tabulce primárním klíčem. Umožňuje nám identifikovat záznamy z různých tabulek, které se shodují nebo mezi sebou nějak souvisí.

Shrnutí

Databáze je systém pro ukládání dat a jejich následné zpracování, díky databázi můžeme data srovnávat, porovnávat, řadit jak je libo a nebo nám pomůžou nástroje k tomu určené. K databázím je dobré znát tyto pojmy které jsou vypsány výše.


Zpět

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat