Jazyk/Language -

Webový Prohlížeč

Co je to webový prohlížeč ?

„Webový prohlížeč je program v počítači, který dokáže zobrazit webovou stránku.“


Internetový prohlížeč je program na kterém je možné zobrazit webovou stránku a její součásti. Asi každý, kdo má internet používá právě tento program, který máte nainstalovaný v počítači už od prvního spuštění, v operačním systému windows je nainstalovaný webový prohlížeč Internet Exporer. Webový prohlížeč sprostředkovává komunikaci pomocí HTTP protokolu se serverem a HTML,CSS,XML,PHP... data zformátuje do viditelné podoby na obrazovce počítače.

Jaké webové prohlížeče existují ?

Webových prohlížečů je na světe opravdu spousta, ukážu vám zde 3 webové prohlížeče, které jsou nebo byly velmi populární :

Google Chrome

Google Chrome je jedním z nejpoužívanějších webových prohlížečů, obsahuje maximální zabezpečení a výbornou optimalizaci, napříkad při vstupu na potenciálně nebezpečnou stránku vás upozorní, že vstup na právě tuto stránku je nebezpečný, protože se zde může objevit malware nebo podvodný phishing (rhybaření). Není divu že google chrome se stal jedním z nejpoužívanějších webových prohlížečů vůbec, dnes ho používá většina spokojených uživatelů. Později se jím inspirovalo spoustu dalších webových prohlížečů například Internet Explorer a Mozilla Firefox. Ale i google chrome má své mouchy, při jeho používání se poměrně hodně využívá operační paměť počítače a nepochybně větší zatížení procesoru zde také nesmím opomenout.

Mozilla Firefox

První verze webového prohlížeče Mozilla Firefox byla vydána roku 2004 je jedním z nejvíce používaných webových prohlížečů na druhém místě ihned po Google Chrome, za tímto prohlížečem ale nestojí tak velká firma jako u již zmiňovaném Chrome. Mozilla Firefox byl v roku 2010 jako druhý nejvíce používaný webový prohlížeč hned po Internetu Exploreru, který později velmi upadl. Za nedlouho oba tyto držitele popularity webových prohlížeču překvapil Google Chrome, který drží své první místo až dodnes. Mozilla Firefox byl vydán s otevřeným zdrojovým kódem, ale i přesto byl pro uživatele bezpečný a prohlížeč mohl snáze dosáhnout úspěšnosti díky nahlašování chyb ze strany uživatele.

Jak vznikl jeho název ?

Prohlížeč Mozilla Firefox dostal tento název až po řadě konfliktů, původní název tohoto prohlížeče měl být Phoenix, ale ten byl změněn kvůli problémům s firmou Phoenix Technologies. Podruhé se název prohlížeče změnil tedy na Mozilla Firebird, ale název Firebird nesl už jiný projekt s otevřeným zdrojovým kódem. Nakonec se vymyslel název Firefox podle překladu pandy červené, ale o tento překlad uživatelé stále pochybují a na internetu se na toto téma vedou ostré hádavé diskuze.

Internet Explorer

Tento webový prohlížeč vytvořila společnost Microsoft a je součástí operačního systému Microsoft Windows. Roku 2010 tento prohlížeč používalo 50% uživatelů, avšak rok co rok se jeho využívaní relativně snížilo a roku 2016 používalo pouze 6% uživatelů na celém světě tento prohlížeč. Za jeho propad ve využívání se zasloužil právě Google Chrome, který nabízí větší bezpečnost a rychlost v prohlížení webových stránek. Verze Internet Explorer 6 byla jednou z nejhorších verzí Internetu Exploreru, protože měla problémy s optimalizací a zobrazení webové stránky. Pozdější verze tohoto prohlížeče jsou na tom lépe, ale i tak většina uživatelů přechází na webový prohlížeč Google Chrome.

Kritika

Internet Explorer, převážně verze 6, sklidil obrovskou kritiku kvůli bezpečnosti, kvůli bezpečnostním chybám se snáze šířili viry, malwary, spywary a další. Tyto chyby byly zneužívány a sloužili k získávání citlivých informací o uživateli, oprava trvala dlouho a tak tím Internet Explorer umožnil šíření dalších podvodných webových stránek. Nové verze udělaly v bezpečnosti velký pokrok a dokázaly zabránit až 98% útoku virů.

Shrnutí

Webové prohlížeče hrají v prohlížení webových stránek a celkově internetu velkou roli, bez nich by se většina uživatelů neobešla. Mezi nejvíce používaný webový prohlížeč se umístil Google Chrome, který nabízí uživateli vynikající komfort a výbornou rychlost při prohlížení webů, na druhém místě Mozilla Firefox, který uživateli může nabídnout plno rozšíření a vylepšení prohlížeče, a bronz získal Internet Exporer od Microsoftu, který sice má problémy se zabezpečením, není až tak moc využívaný a sklízí kritiku za jeho bezpečnost. Doufám, že Microsoft Edge na tom bude lépe a svou pověst si opět spraví. Umistění prohlížečů je bráno dle statistik využívání v České republice.


Něco pro Geeky

Webové prohlížeče jsou postaveny na různých jádrech. Příklady jader webových prohlížečů :

Trident

Na tomto jádře byl postaven například webový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu. Jedná se o renderovací jádro se slabší bezpečností. Pod názvem Trident se například skrývá balistická raketa, která je vypouštěná z ponorky.

Blink

Open Source jádro vytvořené společnosti Google, jeho základem je jádro WebKit, přešel na něj prohlížeč Chromium a přešel na něj také Google Chrome, které bylo donedávna pod jádrem WebKit. Google Chrome je na jádře Blink založen už od 28. verze a prohlížeč si prošel čištění od chyb a menší optimalizací. Proč Google Chrom přestoupil na toto jádro je mnoho důvodů, jedním z nich je lepší kontrola nad vývojem.

Gecko

Tak jako jádro Blink je Gecko Open Source renderovací jádro vyvíjen společností Netscape, zpočátku se toto jádro jmenovalo Mariner ale později se ukázalo jako nevyhovující a tak se jeho název změnil na Gecko. Jádro bylo velice pomalé podpora webových standardů zaostávala. Byl naprogramován v jazyku C++ a Rust, prohlížeč Firefox od Mozilly je na tomto jádře postaven.

WebKit

Renderovací jádro postavené na frameworku naprogramováno v jazyku C++, na tomto jádře fungoval dříve Google Chrome, který toto jádro nejvíce rozšířil mezi uživateli. Toto jádro také využívají aplikace na operačním systému Mac OS velké společnost Apple.

Zpět

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain